Urządzasz salon i nie wiesz, jak wyeksponować ulubione przedmioty, zrobić efektowną galerię lub biblioteczkę, a może pokazać piękno kolekcjonowanych roślin doniczkowych? Do takich i innych zadań doskonale nadadzą się różnego rodzaju półki. Sprawdź, jakie wybrać do salonu i jak je ciekawie zaaranżować.

Jak dobrać półki do salonu – zacznij od zrobienia pomiarów

Zanim dobierzesz półki do salonu, sprawdź dokładnie, ile masz na nie miejsca. Zrób precyzyjne pomiary, uwzględniając zarówno dostępną przestrzeń, jak i przedmioty, które zamierzasz na nich przechowywać. Zmierz wysokość i szerokość nie tylko przestrzeni, ale także rzeczy, które będą na półkach. Może się okazać, że bardziej zabudowany model nie pomieści, np. wysokich książek czy szerokich doniczek. Sprawdź też, jaka może być minimalna i maksymalna głębokość twoich nowych półek do salonu.

Podczas wykonywania wymiarów i planowania ważne będą też proporcje. Do niewielkich pomieszczeń z lekkimi meblami nie będą pasować masywne półki. Delikatniejsze, mniejsze będą źle prezentować się na dużej, pustej ścianie. Lepiej w takim wypadku wkomponować je np. w domową galerię zdjęć i obrazów lub stworzyć cały układ półek.

Warto też zwrócić uwagę na naturalne oświetlenie salonu. Sprawdź, czy zabudowana półka, nie przesłania do niego dostępu. W takim wypadku można zrezygnować z bocznych ścianek lub zdecydować się na model prosty, klasyczny lub ażurowy, np. na cieńszych wspornikach.

Półki do salonu a ich przeznaczenie – jakie będą najlepsze na książki, a jakie na rośliny?

Zanim wybierzesz półki do salonu, zastanów się, co będziesz na nich przechowywać. Przyda się to nie tylko do zrobienia pomiarów i ustalenia ciężaru, jaki będzie musiał wytrzymać nowy mebel, ale również do sprawdzenia, czy wszystkie elementy będą do siebie pasować.

 • Domowa biblioteka czy ekspozycja ulubionych książek?

W salonie często chce się mieć w zasięgu ręki lektury, po które sięga się najczęściej. Niektórzy lubią też bliskość książek, a często też chcą pochwalić się pokaźnym zbiorem. Do eksponowania tych najważniejszych lub najbardziej dekoracyjnych doskonale nadają się np. płytkie półki w ofercie Empiku, które zazwyczaj wykorzystuje się do tworzenia galerii. W zależności od koncepcji wystroju, samopoczucia czy miłości do tej konkretnej lektury, możesz ustawiać na nich to, co aktualnie ci pasuje. W ten sposób zostaną zaprezentowane okładki i najważniejsze tytuły.

Do ustawiania książek dobrze też sprawdzą się klasyczne, proste półki, które łatwo rozmieścić na ścianie. Do przechowywania dużych zbiorów odpowiednie będą wiszące regały i kompozycje. Dopasuj je do stylu wystroju. Możesz wybierać nie tylko spośród ciekawych materiałów i kolorów, ale też kształtów, np. pólek w kształcie zygzaka. Ciekawym elementem dekoracyjnym będą też niewidoczne półki na książki.

 • Miejsce na sentymenty, dekoracje i rośliny

Na półkach w salonie często ustawia się także zdjęcia i obrazy czy pamiątki. Do tych pierwszych najlepsze będą wąskie półki, będące alternatywą dla gwoździ. Dzięki nim, w łatwy sposób zmienisz układ fotografii, plakatów, obrazków, dzieł sztuki. Na drobiazgi dobrze sprawdzą się półki zawieszone w kompozycji stworzonej z różnych wysokości i szerokości. Podobne niewielkie regały sprawdzą się do ustawiania różnych gatunków roślin doniczkowych.

 • Półka na sprzęt RTV

Szukasz półki na sprzęt elektroniczny? Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie i wybierz trwały materiał, który da stabilne podparcie. Dobrze też sprawdzą się minimalistyczne lub wręcz niewidzialne półki.

Jakie półki do salonu – szeroki wybór rodzajów i materiałów

W Empiku znajdziesz półki różnego rodzaju: proste, dekoracyjne, niewidzialne, w formie nadstawek, wiszących regałów, z regulowaną szerokością, narożne i wiele innych. Dla stylu, ale też funkcjonalności znaczenie będzie miał nie tylko ich układ i wykończenie, ale też materiały, z jakich zostały wykonane. Mogą to być:

 • uniwersalna i trwała płyta mdf;

 • klasyczne, dodające wnętrzu ciepła i naturalności drewno lub bambus;

 • efektowna płyta laminowana;

 • nowoczesne szkło;

 • dodający klimatu loftowego metal, żeliwo i stal oraz stal nierdzewna i malowana proszkowo;

 • lekka i łatwa w montażu płyta wiórowa;

 • łatwa w czyszczeniu melamina;

 • ekonomiczna i trwała płyta meblowa;

 • lekkie i odporne na wilgoć tworzywo ABS;

 • odporna na odkształcenia sklejka;

 • rattan w stylu boho;

 • nowoczesny akryl;

 • odporny na wodę, chemikalia, zabrudzenia polipropylen;

 • gładka i niezwykle trwała płyta HDF (High-Density Fiberboard).

Aranżacja półek w salonie – jak zrobić to ciekawie?

Półki przestały być tylko funkcjonalne. Tego typu mebel może być ciekawie zaaranżowany i tworzyć na ścianie efektowną kompozycję. Przyda się zarówno do tworzenia domowej galerii, biblioteki, jak i miejskiego ogrodu. Pozwoli na kategoryzowanie przedmiotów i utrzymanie porządku, np. w grach planszowych, ceramice, fotografiach, albumach na zdjęcia i innych przedmiotach, które lubisz mieć w zasięgu ręki w salonie. Dobrze zaaranżowana półka lub układ kilku tego typu elementów będzie też efektowną dekoracją.

Możesz np. stworzyć kolorową bibliotekę, ustawiając książki kolorystycznie. A jeśli szukasz pomysłu na lepsze wyeksponowanie roślin czy dekoracji, powieś za półką lustro, które będzie je odbijać. Jeśli wybrany przez ciebie model ma zabudowane wnętrze (tzw. plecówkę, np. z płyty HDF), możesz je okleić tapetą dla nadania dodatkowego akcentu kolorystycznego w salonie. Inne pomysły na aranżację półek znajdziesz w Empiku.