W czasie urządzania domowej kuchni należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Nic więc dziwnego, że większość osób decyduje się powierzyć to zadanie profesjonalistom. Nawet jednak korzystając z ich wsparcia, warto poznać podstawowe zasady aranżacji kuchni na wymiar, aby gotowy projekt w 100% spełniał nasze oczekiwania. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie, które należy uwzględnić podczas planowania zabudowy meblowej do kuchni.

Wymiary pomieszczenia i układ mebli kuchennych

Kuchnia nie bez powodu bywa nazywana „sercem każdego domu”. To bowiem pomieszczenie, w którym toczy się spora część rodzinnego życia – to tu planujemy i przygotowujemy posiłki, przechowujemy sprzęt, akcesoria i produkty spożywcze, a także spotykamy się przy wspólnym stole, jemy i prowadzimy długie rozmowy. Nic więc dziwnego, że aranżacji kuchni poświęca się zdecydowanie najwięcej czasu i zaangażowania spośród wszystkich domowych wnętrz.

Aby kuchnia spełniała wszystkie oczekiwania i okazała się pomieszczeniem, w którym będziemy przebywali z prawdziwą przyjemnością, musi być starannie zaplanowana. W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie oraz zdecydować o układzie mebli. Do wyboru mamy m. in. kuchnie w kształcie litery „U”, „L”, zabudowę w jednym ciągu, a także meble z dodatkową wyspą.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Zakłada ona podział kuchni na trzy podstawowe strefy – zapasów (szafki do przechowywania produktów spożywczych, lodówka), gotowania (płyta grzewcza, piekarnik, mikrofala) i zmywania (zmywarka, zlew). Powinny znajdować się one na wierzchołkach iluzorycznego trójkąta po to, aby korzystanie z podstawowych funkcji kuchni było szybkie, wygodne i intuicyjne.

Meble kuchenne na wymiar i ich funkcjonalność

Nie ulega wątpliwości, że dzięki meblom na wymiar możemy zaaranżować dokładnie taką kuchnię, o jakiej marzymy. W czasie ich projektowania należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko sam wygląd mebli, ale także zastanowić się nad funkcjonalnością i układem poszczególnych szafek. W dobrze zorganizowanej kuchni wszystko powinno mieć swoje miejsce – już na etapie projektowania warto więc zastanowić się, które szafki przeznaczymy do przechowywania zapasów, które będą przeznaczone na sztućce i zastawę stołową, a do których trafią garnki i drobne akcesoria.

 Realizacja kuchni na wymiar od Pracowni Kogut Warszawa

Realizacja ze strony: pracowniakogut.pl/meble-kuchenne-warszawa

W odpowiedniej organizacji przyborów kuchennych pomogą dodatkowe rozwiązania, w które warto wyposażyć meble. Do przechowywania garnków idealnie sprawdzi się np. system z wysuwanymi nerkami zamontowany w narożnej szafce z tzw. martwym narożnikiem, na sztućce i przybory kuchenne warto dokupić dedykowany organizer do szuflady, a na zastawę stołową specjalne wkłady do szuflad. W projekcie zabudowy kuchennej warto uwzględnić także cargo – wąskie, wysuwane szuflady, które idealnie sprawdzą się np. do przechowywania słoików, puszek, makaronów i innych drobnych produktów spożywczych.

Jak wybrać jakościowe meble kuchenne na lata?

Podczas projektowania wymarzonej kuchni znaczenie ma także sama jakość mebli kuchennych. Trafią one bowiem do pomieszczenia, w którym na co dzień panują dość trudne i wymagające warunki. Meble będą musiały sprostać m. in. podwyższonej wilgotności, wodzie i parze wodnej, a także możliwym uderzeniom, zarysowaniom oraz kontaktem z gorącymi naczyniami. Muszą być więc wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów, odpornych na większość szkodliwych czynników występujących w domowej kuchni.

Z drugiej jednak strony, meble powinny być także łatwe w czyszczeniu oraz odporne na chemię domową. W związku z tym, warto postawić na rozwiązania wykonane z materiałów najwyższej jakości, przeznaczonych do użytkowania w warunkach kuchennych. Słabsze materiały są co prawda, tańsze w zakupie, ale z czasem mogą się wypaczać, przebarwiać czy zarysowywać – taka inwestycja nie sprawdzi się więc raczej w długoterminowej perspektywie.

Oprócz jakości samych korpusów, blatów i frontów meblowych, warto zainwestować także w wysokiej klasy okucia, prowadnice oraz zawiasy pochodzące od renomowanych, rekomendowanych przez profesjonalnych stolarzy producentów. Urządzając od podstaw kuchnię, nie opłaca się bowiem iść na kompromis, lecz od razu postawić na sprawdzone i jakościowe rozwiązania, dzięki którym zabudowa kuchenna będzie piękna, funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu oraz trwała.