Designerskie kwietniki - dlaczego warto mieć je w domu?

Rośliny to jeden z naszych ulubionych elementów dekoracyjnych. Pasują do każdego wnętrza, bez względu na to, czy zostało ono zaaranżowane w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy industrialnym. Problemem może być ich właściwe rozmieszczenie, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią.

 

Designerskie, minimalistyczne kwietniki to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą ożywić przestrzeń, jednocześnie wprowadzając do niej przytulną atmosferę. Stanowią one ozdobę same w sobie, dlatego nie będziemy potrzebować dodatkowych elementów dekoracyjnych, by nasze wnętrza nabrały charakteru. Kwietniki dają wiele możliwości w zakresie upiększania salonów, sypialni, a nawet łazienek. Obecność roślin doskonale wpływa na nasze samopoczucie, dlatego dobrze, by pojawiły się one w każdym pomieszczeniu.

Rodzaje kwietników - który pasuje do Twoich wnętrz?

Kwietniki można podzielić na kilka różne kategorie, mając na uwadze ich przeznaczenie, design czy wielkość. Najczęstszym kryterium podziału jest miejsce, w którym pojawi się dekoracja. Pod tym względem wyróżniamy kwietniki:

 

  • ścienne,
  • stojące,
  • wiszące.

 

Kwietniki ścienne pozwalają zaaranżować rośliny w sposób pionowy. Tak właśnie tworzy się ogrody wertykalne, jednak po dekorację możemy sięgnąć także wtedy, gdy stawiamy na roślinny minimalizm w domu. Sprawdzą się przede wszystkim w salonach oraz przedpokojach. Ozdoby na ścianę będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zaoszczędzić maksymalnie dużo przestrzeni. Jeśli masz do dyspozycji pokój o niewielkim metrażu, liczy się tak naprawdę każdy centymetr. Nie marnuj powierzchni, ale też nie rezygnuj z roślinności, stawiając na kwietnik ścienny.

 

Druga propozycja, czyli kwietnik stojący, to dekoracja zarezerwowana dla dużych, przestronnych pomieszczeń. Najczęściej spotkamy go w salonie, ale również sypialni czy łazience. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia powierzchnia, w przeciwnym razie kwietnik łatwo ulegnie uszkodzeniu. Nie będzie też najlepszym rozwiązaniem do domów, w których mieszkają zwierzęta (zwłaszcza psy i koty) lub małe dzieci. Jeśli nie chcemy walczyć z rozsypaną ziemią, wybierzmy inny model.

 

Ostatnia propozycja to kwietnik wiszący. Choć większość kojarzy go z rustykalnymi lub klasycznymi wnętrzami, jego zastosowanie jest o wiele szersze. Model wiszący świetnie prezentuje się w pomieszczeniach, ale również na balkonach bądź tarasach. Dodaje lekkości, subtelności i romantyczności.

 wiszący metalowy kwietnik na ścianę

Czym się kierować, wybierając kwietnik?

Jeśli planujemy zaopatrzyć swoje mieszkanie w dużą ilość roślin, nie znajdziemy dla nich nic lepszego, jak efektowne kwietniki. Wybór jest całkiem spory, dlatego pojawia się pytanie, czym właściwie kierować się, kupując kwietnik do swojego domu?

 

W pierwszej kolejności oceniamy nasze potrzeby i możliwości w zakresie przestrzeni. Do większych pokoi dobrze sprawdzą się kwietniki stojące, natomiast w małych pokojach lepszym wyborem będą modele ścienne albo wiszące. Z tych drugich rezygnujemy, jeśli mamy niskie sufity - wisząca dekoracja prezentuje się bardzo efektownie, ale nie powinna przeszkadzać nam w poruszaniu się.

 

Drugim ważnym aspektem jest materiał, z którego została wykonana. Kwietniki metalowe charakteryzuje solidna konstrukcja. Nowoczesny design i minimalistyczny wygląd sprawiają, że doskonale pasują one do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, futurystycznym albo quiet luxury.

 

Natomiast kwietnik drewniany to ponadczasowa klasyka, która sprawdzi się w każdym przypadku. Dodaje przytulności i ociepla przestrzeń. Drewno doskonale pasuje do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu skandynawskim, vintage, rustykalnym czy prowansalskim.

 

Wybierając kwietnik, zastanówmy się też, w którym miejscu chcemy go umieścić. Dekoracje składające się z kilku części pomogą w ciekawy sposób podzielić przestrzeń, natomiast pojedyncze możemy ustawić tam, gdzie brakuje nam jakiegoś roślinnego akcentu.

Jak wykorzystać kwietniki w aranżacji wnętrz?

Jeszcze kilka lat temu kwietniki obecne były głównie w dużych domach, dziś jednak z powodzeniem możemy umieścić je nawet w mniejszych mieszkaniach. W modzie są przede wszystkim modele minimalistyczne, które stanowią delikatne tło dla roślin.

 

Z drugiej strony, designerskie rozwiązania sprawiają, że kwietniki mogą stać się ozdobą same w sobie. Umieśćmy je tam, gdzie brakuje nam optymistycznego, ale też ciepłego i przytulnego dodatku. Doskonałym pomysłem będzie przygotowanie mini ścianki, która oddzieli na przykład część dzienną salonu od części pracowniczej.

 

Modele ścienne ciekawie prezentują się nad kanapą, biurkiem albo komodą. Będą też dobrym pomysłem na uzupełnienie długiego, pustego korytarza. Niektórzy chętnie umieszczają je blisko drzwi wejściowych, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mają sporej wielkości werandę. Takie rozwiązanie sprawdzi się oczywiście wyłącznie w domach.

 

Aranżując wnętrza, warto rozważyć wybór większej ilości kwietników. Z powodzeniem zastąpią innego rodzaju bibeloty, a dodatkowo nie będzie ich trzeba wymieniać co sezon. Zadbajmy jednak o proporcje - kwietnik stojący nie powinien znajdować się w pobliżu wiszącego, co pozwoli zachować harmonię.

 

Nieregularne kształty stojaka na doniczki w ciekawy sposób przełamią nadmierny ład, jaki w niektórych pomieszczeniach może być wręcz rażący. Nowoczesne kwietniki charakteryzują się prostotą, ale też zachwycają designem. Wybierając konkretne modele, zawsze pamiętajmy o roślinach, które chcemy w nich umieścić. Jest to bardzo istotne pod kątem zakupu doniczek o odpowiednich wymiarach, które następnie zostaną ustawione na kwietniku. Rośliny, następnie doniczki, a na samym końcu kwietnik - taka kolejność pozwoli nam uniknąć błędów i nie zaburzy procesu dekorowania mieszkania.