Podczas snu spędzamy sporą część naszego życia. Warto więc zadbać, aby ten czas mijał w odpowiednich warunkach – pod lekką i przewiewną kołdrą oraz z miękką poduszką pod głową. Jednym ze świetnych sposobów na zapewnienie sobie komfortowego środowiska snu jest zaopatrzenie się w puchową poduszkę. Jasiek wypełniony naturalnym puchem będzie wyjątkowo miękką i sprężystą podporą głowy, która pozwoli na pełną regenerację podczas snu. Przekonajmy się, dlaczego warto mieć w swojej sypialni puchową poduszkę!

Czym wyróżniają się poduszki puchowe?

Puchowe poduszki, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z puchu (najczęściej gęsiego lub kaczego). Taki puch to najdelikatniejszy surowiec, z jakiego można wykonać wnętrze poduszki – jest znacznie bardziej miękki niż wszelkie wypełnienia syntetyczne czy pierzowe. Każde ziarno puchu ma trójwymiarowy kształt – jest wyposażone w liczne haczykowate włókna, które świetnie pochłaniają wilgoć. Puch ma również dobre właściwości termoizolacyjne – najpierw pobiera i zatrzymuje powietrze z zewnątrz, aby następnie ogrzać je ciepłem organizmu. Ziarna puchu są przy tym wyjątkowo przewiewne i lekkie. Dzięki temu poduszka puchowa może utrzymać odpowiednią temperaturę bez ryzyka przegrzania ciała – sprawdzi się więc świetnie zarówno podczas zimowych, jak i letnich nocy.

Jaka może być poduszka puchowa?

Poduszki puchowe występują przede wszystkim w wielu różnych rozmiarach – od klasycznych jaśków 40 × 40, przez podłużne modele 50 × 70, aż do większych poduszek 70 × 80. W ten sposób można dobrać odpowiedni model do swoich preferencji. To jednak niejedyna kwestia, która odróżnia od siebie poduszki puchowe. Występują one bowiem także w wersjach o różnej liczbie komór – jednej lub trzech. Poduszki jednokomorowe to klasyczne, najczęściej spotykane modele. Natomiast w poduszkach o trzech komorach każda z nich spełnia inną funkcję. Komory zewnętrzne (wypełnione puchem) zapewniają miękkość i optymalne ułożenie głowy, natomiast komora wewnętrzna (zawierająca pierze) sprawia, że poduszka jest sprężysta i pozwala utrzymać głowę na odpowiedniej wysokości. Warto również zwracać uwagę na procentową zawartość puchu we wnętrzu poduszki – niektóre modele mogą być wypełnione 45%, 70 lub 90% puchem. Im większa ilość puchu w poduszce, tym bardziej będzie ona miękka. Natomiast modele z mniejszą zawartością puchu wyróżniają się większą sprężystością, dlatego polecane są głównie osobom lubiącym spać wysoko.

Warto również sprawdzać, czy wybrana poduszka puchowa uzyskała certyfikat Oeko-Tex. Potwierdza on, że dany produkt jest wykonany z materiałów bezpiecznych zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska – nie zawiera żadnych toksycznych substancji, takich jak barwniki alergizujące, pestycydy, chlorofenole czy metale ciężkie.

Dlaczego warto wybrać poduszki puchowe do spania?

Puchowe poduszki to przede wszystkim gwarancja wyjątkowej miękkości – z takim produktem pod głową można w pełni zrelaksować się po całym dniu i płynnie zapaść w zdrowy, regenerujący sen. Poduszki z puchu są również wybierane ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne – zapewniają odpowiednią temperaturę ciała przez całą noc, zapobiegając jednocześnie jego przegrzaniu. Skutecznie odprowadzają przy tym nadmierne ilości wilgoci, dzięki czemu nie ma ryzyka niepotrzebnego przebudzania się w nocy.

Poduszki z wypełnieniem puchowym wyróżniają się także dużą wytrzymałością – można z powodzeniem korzystać z nich przez wiele lat, o ile zadba się o ich odpowiednią konserwację. Każda poduszka powinna być codziennie strzepywana, co pozwoli zachować sprężystość zastosowanego w niej puchu. Po praniu koniecznie należy upewnić się, czy jest ona całkowicie sucha, zanim zacznie się jej ponownie używać. Celem przywrócenia puszystości puchu po praniu warto suszyć poduszkę przez kilka godzin w suszarce bębnowej wraz z piłką tenisową, co pozwoli poruszyć cały znajdujący się w niej puch. Można również wyjmować poduszkę co 15 minut i nią potrząsać. W ten sposób będzie można cieszyć się wyjątkowymi właściwościami puchowej poduszki na długo!

Puchowa poduszka także dla alergików!

Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego przez wiele lat musiały ograniczać się do poduszek z antyalergicznym wypełnieniem syntetycznym, tracąc w ten sposób możliwość korzystania ze wszystkich zalet poduszek puchowych. Teraz jednak ulega to zmianie, a wszystko za sprawą produktów z certyfikatem NOMITE. Certyfikat ten potwierdza, że wypełnienie danej poduszki puchowej jest doskonale czyste, przez co taki produkt może być z powodzeniem stosowany także przez alergików uczulonych na kurz domowy i roztocza.

W jaki sposób poduszka puchowa uzyskuje takie właściwości? Kluczową rolę odgrywa tutaj pranie i suszenie puchu w temperaturze 120°C, które uniemożliwia rozwój szkodliwych roztoczy. Poduszki puchowe z certyfikatem NOMITE docenią nie tylko alergicy, lecz również wszystkie osoby, którym zależy na czystych i bezpiecznych wyrobach pościelowych.